Vid je dragoceno čulo koje nam omogućava da doživimo svet oko sebe. Često ne vodimo dovoljno računa o zdravlju oka i briga počinje tek sa uočenim problemima. Kao i kod drugih bolesti, rano otkrivanje oboljenja, pravilna dijagnoza i adekvatno lečenje daju velike šanse za izlečenje. 

Oftalmogija u Srbiji prati svetska dostignuća u ovoj oblasti, ali su neophodna veća ulaganja u savremenu opremu, povećanje broja oftalmologa i njihova dalja edukacija. Ravnomerniji razvoj prakse van velikih klinika omogućio bi smanjenje lista čekanja za složenije preglede i operacije.  

Šta je oftalmlogija i koje bolesti leči

Oftalmologija je grana medicine koja se bavi proučavanjem, dijagnostikovanjem, lečenjem i prevencijom bolesti oka i vidnog sistema. Pokriva širok spektar bolesti i stanja oka, uključujući:

– Refraktivne greške (kratkovidost i dalekovidnost, astigmatizam i staračku dalekovidost),

– Infekcije i upale oka (upale sluzokože, kapaka, rožnjače i srednjeg dela oka), 

– Degenerativna oboljenja oka – glaukom (oštećenje očnog živca usled povišenog očnog pritiska), katarakta (zamućenje očnog sočiva) i degeneracije povezane sa starenjem, 

– Povrede oka (ogrebotine rožnjače, strana tela u oku i očne traume), 

– Retinalne bolesti – ablacija retine (odvajanje mrežnjače), dijabetička retinopatija (oštećenje mrežnjače usled dijabetesa),

– Problemi sa očnim mišićima – razrokost (strabizam) i nekontrolisano pomeranje očiju (nistagmus),

– Očne alergije (simptomi poput crvenila, svraba i suzenja oka),

– Problemi sa suvim očima (nedostatak ili loš kvalitet suza),

– Tumori oka (benigni i maligni tumori oka i očnih struktura).

Kada posetiti oftalmologa?

Jedan od problema oftalmologije u Srbiji je nedovoljna svest građana o važnosti redovnih oftalmoloških pregleda. A potrebni su kao prevencija i kada nemate očigledne simptome.

Oftalmologu se obavezno treba javiti kada već uočite poteškoće sa vidom, kao što su zamagljenje, kratak gubitak vida i duple slike. Simptomi su i crvenilo, nelagodnosti i bol u oku. Problem je i ako vam oči preterano suze ili se suše.  

Kako unaprediti lečenje očnih bolesti?

Iako se stanje oftalmologije u Srbiji može oceniti kao solidno razvijeno, u ovoj oblasti vidljivi su problemi koji prate zdravstveni sistem u celini.

Duge liste čekanja na preglede i operacije u državnim ustanovama su veliki problem, a samo na zakazivanje pregleda čeka se po nekoliko meseci, kao i za specijalističke dijagnostičke procedure i operacije. 

Procena je da je, i uz povećana ulaganja, u državnim ustanovama oprema često zastarela ili nedovoljna, naročito van kliničkih centara. 

Dostupnost lečenja očnih bolesti unapređuju privatne klinike i ordinacije, ali su troškovi za pacijente viši. Privatne oftalmološke klinike uglavnom imaju savremenu tehnologiju, a stručne timove najčešće vode istaknuti oftalmolozi.

Zahvaljujući uglavnom privatnoj praksi oftalmološke usluge su dostupne u mnogim gradovima u Srbiji. Za specijalnost oftalmolog, Novi Sad je drugi centar u Srbiji, posle Beograda, sa više od 20 državnih i privatnih ustanova koje obezbeđuju dijagnostikovanje i lečenje bolesti oka. Slede Niš i Kragujevac, a onda i zdravstveni centri u većim gradovima. 

Bolja perspektiva uz ulaganje u stručni kadar i opremu

U kliničkim centrima Srbiji, većim zdravstvenim centrima i pojedinim privatnim klinikama u Srbiji rade visokostručni oftalmolozi, od kojih mnogi imaju međunarodno priznate diplome i učestvuju na stručnim konferencijama širom sveta. 

Postoji i tradicija u obrazovanju oftalmologa kroz specijalizacije na medicinskim fakultetima i rad u prestižnim klinikama.

Oftalmolozi u državnim i boljim privatnim klinikama koriste najnovije tehnologije i metode za dijagnostiku i tretman različitih oboljenja oka, uključujući kataraktu, glaukom, dijabetesnu retinopatiju, makularnu degeneraciju, kao i refraktivne greške poput kratkovidosti i dalekovidosti.

U opremljenijim oftalmološkim centrima može da se radi mikrohirurgija oka, laserski tretmani i kompletna dijagnostika uz pomoć optičke koherentne tomografije (OCT) i ultrazvuka oka, kao i ispitivanje kolornog vida, gonioskopija i kontrola intraokularnog pritiska.

Pored Beograda, mladi oftalmolog Novi Sad, Niš, Kragujevac i veće zdravstvene centre vidi kao dobro mesto za usavršavanje prakse, kao i u savremeno opremljenim privatnim klinikama i ordinacijama.

Značaj preventive

Koliko god da se uradi na boljem opremanju i usavršavanju kadra, neće biti dovoljno bez razvijenije svesti o važnosti preventivnog delovanja da do bolesti ne dođe. 

Zato se sve više promoviše važnost preventivnih pregleda, posebno kod dece, starijih osoba i pacijenata sa hroničnim bolestima poput dijabetesa.

Organizovanje kampanja za prevenciju očnih bolesti i promociju redovnih pregleda može značajno smanjiti broj pacijenata koji kasno dobijaju adekvatno lečenje. Upoznavanje sa mogućim oboljenjima, faktorima rizika, prepoznavanjem simptoma i prednostima blagovremenog lečenja, pomoći će u ranom otkivanju bolesti kada su šanse za uspešno lečenje znatno veće.

Ponekad individualni strah sprečava ljude da odu na preventivne preglede. Time odmažu sebi, a razloga za to nema – redovan pregled je jednostavan, ali važan korak ka očuvanju zdravlja.

Udruženi napori na svim poljima delovanja – prevenciji, edukaciji, opremanju, dijagnostikovanju i lečenju, mogu dovesti do smanjenja broja obolelih i otvoriti nove perspektive za napredovanje oftalmologije kao struke o nauke.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *