Kada vidite da je beli luk pustio zelenu klicu, većina vas instinktivno pomisli da ga treba baciti. Međutim, upravo tada ova namirnica dostiže najveći potencijal u pogledu zdravlja. Umesto da završi u kanti za smeće, proklijali luk treba čuvati i koristiti – jer upravo tada postaje prirodni saveznik u borbi protiv raznih bolesti.

Iako se u kulinarstvu najčešće koristi dok je svež, brojna istraživanja potvrđuju da proklijali beli luk sadrži još veću koncentraciju korisnih jedinjenja, naročito antioksidanasa, u poređenju sa običnim. Dakle, umesto da ga se odreknete – iskoristite ga maksimalno!

Više antioksidanasa – veća zaštita za telo

Proklijali luk sadrži veću količinu bioaktivnih jedinjenja, poput alil disulfida, alicina i alliina – supstanci koje imaju snažno antiinflamatorno i antimikrobno delovanje. Najveća prednost ovih jedinjenja je to što neutrališu slobodne radikale, nestabilne molekule koji oštećuju ćelije i ubrzavaju starenje.

Prema studiji za medicinska istraživanja, upravo proklijali beli luk pokazuje najveći antioksidativni kapacitet, jer tokom klijanja biljka prirodno razvija mehanizme odbrane, koje mi unosimo kroz ishranu.

Zahvaljujući ovim antioksidansima, redovno konzumiranje proklijalog luka doprinosi:
– Smanjenju rizika od hroničnih bolesti
– Očuvanju zdravlja srca i krvnih sudova
– Boljoj funkciji jetre
– Usporenom starenju kože i ćelija

Prirodni štit od virusa, bakterija i gljivica

Proklijali beli luk ima antiviralno i antigljivično dejstvo, zbog čega je naročito koristan u zimskim mesecima i sezoni prehlada. Pomaže organizmu da se bori protiv:
– infekcija gornjih disajnih puteva
– gljivičnih oboljenja
– crevnih infekcija i trovanja hranom

Zahvaljujući alicinu, najaktivnijoj komponenti, proklijali luk deluje kao prirodni antibiotik, ali bez neželjenih efekata koji se javljaju kod upotrebe hemijskih lekova. Pored toga, povoljno utiče i na regulisanje probave, smanjujući nadutost, gasove i nelagodnosti u stomaku.

Pomoć pri detoksikaciji i jačanju imuniteta

Proklijali beli luk stimuliše rad jetre i pomaže detoksikaciju organizma. Kada unosimo ovu namirnicu u sirovom obliku, ona podstiče izbacivanje toksina i teških metala iz tela, jača imunitet i štiti vitalne organe.

Takođe, zbog bogatstva vitamina B6, C, mangana, selena i sumpora, proklijali luk aktivno učestvuje u održavanju zdrave krvi, prevenciji anemije i podržava funkcije hormona. Redovnim korišćenjem, moguće je postići jači imuni odgovor i smanjiti sklonost infekcijama.

Podrška u prevenciji ozbiljnih bolesti

Jedan od najvažnijih razloga zašto ne treba bacati proklijali beli luk jeste njegova potencijalna uloga u prevenciji karcinoma. Istraživanja pokazuju da antioksidansi iz belog luka preveniraju formiranje kancerogenih supstanci i usporavaju rast tumorskih ćelija.

Osim toga, redovno konzumiranje proklijalog luka može doprineti:
– Smanjenju holesterola
– Regulaciji krvnog pritiska
– Poboljšanju cirkulacije
– Smanjenju upalnih procesa u organizmu

Na taj način, on ne samo da štiti od bolesti – već i pomaže u oporavku i očuvanju celokupnog zdravlja, posebno kod starijih osoba ili onih sa oslabljenim imunitetom.

Kako ga koristiti?

Najveći efekat se postiže kada se koristi sirov – sitno iseckan ili izgnječen, dodat u salate, umake, na tost, ili u jogurt. Ako vam smeta intenzivan ukus, možete ga kratko prokuvati, ali imajte na umu da se deo korisnih sastojaka kuvanjem gubi. Saveti za upotrebu:
– Kada beli luk proklija, ne ljuštite klicu – upravo ona sadrži najviše hranljivih sastojaka
– Čuvajte ga na suvom i tamnom mestu dok ne proklija
– Konzumirajte 1–2 čena dnevno za optimalan efekat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *